POWSTAWANIE ZAPALENIA PRZYZĘBIA I ROLA BAKTERII
OPIS USŁUGI
Nieusunięcie płytki nazębnej z obrzeży dziąsła może skutkować pojawieniem się w niej bakterii wywołujących zapalenie przyzębia. Bakterie wydzielają substancje (toksyny bakteryjne), na które organizm reaguje stanem zapalnym. Jeżeli bakterie występują przez dłuższy czas i jeżeli nie są usuwane, zapalenie nabiera charakteru przewlekłego. Dochodzi przy tym do zniszczenia tkanki dziąsła, czemu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie np. podczas mycia zębów. Jeżeli kieszonki dziąsłowe staną się głębsze, bakterie atakują również aparat utrzymujący zęby (przyzębie, łac. periodontium). Dochodzi do rozchwiania zębów, a z czasem nawet do ich utraty.
oraz chirurgii jamy ustnej sprawia, że możemy pochwalić się
setkami udanych zabiegów implantacji,
a pacjenci - naturalnie wyglądającym uśmiechem.
zdjęcie
Na rozwój choroby wpływa cały szereg różnych czynników. Należą do nich np.:
- Czynniki dziedziczne;
- Choroby o charakterze ogólnoustrojowym (np. cukrzyca);
- Nieprawidłowe odżywianie;
- Zwiększony stres
- Palenie tytoniu.
Przebieg choroby przyzębia może mieć indywidualny i zróżnicowany charakter, np. powolny, okresowy albo nagły i szybko postępujący. Właśnie w przypadku zachorowań ciężkich, o agresywnym przebiegu lup opornych na standardowe metody leczenia mamy do czynienia ze szczególnie agresywnymi rodzajami bakterii wywołujących periodontitis (zapalenie przyzębia).
Czym jest test PET
Test PET jest specjalistycznym, molekaularno-bilogicznym testem diagnostycznym, wykonywanym w celu oznaczenia patogenów wywołujących periodontitis (zapalenia przyzębia, paradontozę).
JAKICH INFORMACJI DOSTARCZA LEKARZOWI TEST PET?
Na podstawie pobranych próbek można uzyskać informacje o materiale genetycznym (DNA) patogenów wywołujących periodontitis. Komórki bakterii są poddawane obróbce w laboratorium w celu oczyszczenia DNA, które jest następnie analizowana w ramach molekularno-biologicznej metody REAL-TIME PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy w czasie rzeczywistym, z dokładnym jakościowym i ilościowym oznaczeniem patogenów).
WYKONANIE TESTU PET NA OBECNOŚĆ PATOGENÓW
W celu oznaczenia patogenów wywołujących parodontozę lekarz pobiera z chorych kieszonek dziąsłowych małe próbki płytki nazębnej. Do tego celu stosuje się specjalne ćwieki papierowe. Próbki są następnie przesyłane do specjalnego laboratorium. Tam izoluje się materiał genetyczny (DNA) bakterii znajdujących się w próbce.
Molekularno-biologiczny test PET wykorzystuje metodę RAL-Time PCR, dzięki której można określić, jakie bakterie oraz w jakich ilościach występują w takiej próbce. Niektóre drobnoustroje są groźne dopiero wtedy, gdy występują w większej ilości lub w połączeniu z innymi bakteriami, natomiast te najgroźniejsze, nawet w niewielkiej ilości powodują rozwój choroby.
Wyniki badań są wysyłane do lekarza dentysty razem ze zleceniem dotyczącym zastosowania odpowiednich antybiotyków. Dzięki temu możliwy jest wybór i optymalizacja odpowiedniego procesu leczenia antybiotykami, któremu towarzyszy indywidualnie dobrane leczenie mechaniczne.
Po zakończeniu pierwszej fazy leczenia można przeprowadzić test kontrolny. Dzięki temu dentysta może kontrolować postępy leczenia i ocenić stopień eliminacji bakterii.
Nasi Specjaliści
Pytania / Odpowiedzi
1Co wywołuje choroby przyzębia?
Przyczyną parodontozy są bakterie przylegające do powierzchni zębów i dziąseł, najpierw w postaci płytki bakteryjnej (osadu), następnie kamienia nazębnego. Na rozwój i przebieg choroby ma wpływ układ immunologiczny (obronny) pacjenta, czynniki genetyczne, a także inne choroby ogólne, takie jak cukrzyca, choroby krwi, zaburzenia hormonalne … Bardzo dużą rolę odgrywa palenie tytoniu i stres.
2Na czym polega leczenie periodontologiczne?
Pierwszy etap leczenia to przede wszystkim higienizacja jamy ustnej, czyli profesjonalne oczyszczenie zębów, usunięcie kamienia nad- i poddziąsłowego z użyciem różnych metod (narzędzia ręczne, skalery ultradźwiękowe, piezoelektryczne, piaskarka, laser). Zabiegi te wykonywane są głównie przez nasze wykwalifikowane higienistki, które maja ogromne doświadczenie w tym zakresie. Ich praca w tej dziedzinie jest nieoceniona:
- udzielają profesjonalnego instruktażu higieny jamy ustnej,
- zapewniają demonstrację odpowiednio dobranej do potrzeb pacjenta techniki szczotkowania (na modelu lub w jamie ustnej),
- doradzają w sprawie wyboru odpowiedniego typu szczoteczki, pasty, przyborów dodatkowych (nici, szczotki międzyzębowe, irygatory…)
- polerują oczyszczone powierzchnie zębów, aby zmniejszyć odkładanie płytki nazębnej i zapewnić uczucie przyjemnej gładkości zębów przez długi czas
- przeprowadzają lakierowanie zębów w celu zmniejszenia nadwrażliwości zębów i ograniczenia odkładania się kamienia nazębnego
Następne etapy leczenia zależą od postaci i stopnia zaawansowania choroby przyzębia, w każdym przypadku dobierane są indywidualnie. Nasze działania mają na celu ratowanie zębów z zaawansowanym procesem chorobowym. Stosujemy wiele metod, miedzy innymi:
- szynujemy rozchwiane zęby,
- wykonujemy zabiegi chirurgiczne
- przeprowadzamy korektę wędzideł warg, języka
- wdrażamy leczenie ortodontyczne, protetyczne…
Końcowy etap leczenia to przede wszystkim utrzymanie osiągniętych efektów. Parodontozę można wyleczyć, ale jej leczenie wymaga cierpliwości i zaangażowania zarówno ze strony lekarza jak i pacjenta. Wymagane są systematyczne wizyty kontrolne, wypełnianie zaleceń lekarskich, utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej, ale przede wszystkim samokontrola i obowiązkowość pacjenta
3Dlaczego leczenie periodontologiczne wymaga czasem leczenia chirurgicznego?
Leczenie zaawansowanych postaci parodontozy metodami zachowawczymi często nie jest wystarczające. Dlatego też nieodzownym staje się zastosowanie metod chirurgicznych, które polega nie tylko na zlikwidowaniu stanu zapalnego wokół zębów, ale także na odtworzeniu zniszczonych tkanek – zabiegi sterowanej regeneracji tkanek (GTR) z użyciem najnowocześniejszych technik i biomateriałów. W naszej praktyce zabiegi te są jak najmniej inwazyjne i bezbolesne, dzięki możliwości zastosowania nowoczesnego sprzętu takiego jak laser erbowo-yagowy i mikroskop operacyjny.