Periodontologia
OPIS USŁUGI
Paradontoza jest chorobą, która dotyka niemal 90% osob dorosłych w Polsce, a pojawić się może już we wczesnym dzieciństwie czy wieku młodzieńczym. Przyczyn może być wiele: od podłoża genetycznego i genetycznym skłonnościom, po skutki braku odpowiedniej higieny.
Jednym z pierwszych objawów paradontozy jest zaczerwienienie i krwawienie z dziąseł, przykry zapach z ust, nadwrażliwość zębów, wydłużanie się koron zębów, przemieszczanie się i powstawanie szpar między zębami, z czasem rozchwianie zębów i ich utrata. Niestety utrata zębów wiąże się jednocześnie z utratą kości pacjenta, a to z kolei niesie za sobą konieczność przeprowadzenia skomplikowanych procedur odbudowy kości komfortowego leczenia protetycznego.
Pamiętaj
takie jak podwyższone ryzyko miażdżycy, chorób serca, przedwczesne porody,
zapalenia stawów i inne.
Dzięki naszej wiedzy i bogatemu doświadczeniu w leczeniu chorób przyzębia oraz wykwalifikowanej kadrze lekarzy i higienistek periodontologicznych potrafimy pomóc nawet w najbardziej zaawansowanych przypadkach tej choroby. Nasze indywidualne podejście do każdego przypadku sprawia, że coraz liczniejsza grupa pacjentów obdarza nas zaufaniem.
Zastosowanie nowoczesnych metod i sprzętu zapewnia wspaniałe efekty na każdym etapie leczenia. Oferujemy zabiegi z zakresu mikrochirurgii periodontologicznej, np. leczenie recesji dziąsła, zmiana linii dziąsła, pogrubienie dziąsła, regeneracja utraconej kości, stabilizacja zębów.
PAMIĘTAJ
wczesne leczenie paradontozy zapewni Ci nie tylko zdrowy i piękny uśmiech, ale także wpłynie na całokształt Twojego zdrowia.
PAMIĘTAJ
podstawa skutecznego leczenia paradontologicznego to idealna higiena.
NIE ZWLEKAJ
przyjdź do naszej specjalistycznej poradni – na pewno Ci pomożemy.
Nasi Specjaliści
Bogusława Czarnowska
Pytania / Odpowiedzi
1Co wywołuje choroby przyzębia?
Przyczyną parodontozy są bakterie przylegające do powierzchni zębów i dziąseł, najpierw w postaci płytki bakteryjnej (osadu), następnie kamienia nazębnego. Na rozwój i przebieg choroby ma wpływ układ immunologiczny (obronny) pacjenta, czynniki genetyczne, a także inne choroby ogólne, takie jak cukrzyca, choroby krwi, zaburzenia hormonalne … Bardzo dużą rolę odgrywa palenie tytoniu i stres.
2Na czym polega leczenie periodontologiczne?
Pierwszy etap leczenia to przede wszystkim higienizacja jamy ustnej, czyli profesjonalne oczyszczenie zębów, usunięcie kamienia nad- i poddziąsłowego z użyciem różnych metod (narzędzia ręczne, skalery ultradźwiękowe, piezoelektryczne, piaskarka, laser). Zabiegi te wykonywane są głównie przez nasze wykwalifikowane higienistki, które maja ogromne doświadczenie w tym zakresie. Ich praca w tej dziedzinie jest nieoceniona:
- udzielają profesjonalnego instruktażu higieny jamy ustnej,
- zapewniają demonstrację odpowiednio dobranej do potrzeb pacjenta techniki szczotkowania (na modelu lub w jamie ustnej),
- doradzają w sprawie wyboru odpowiedniego typu szczoteczki, pasty, przyborów dodatkowych (nici, szczotki międzyzębowe, irygatory…)
- polerują oczyszczone powierzchnie zębów, aby zmniejszyć odkładanie płytki nazębnej i zapewnić uczucie przyjemnej gładkości zębów przez długi czas
- przeprowadzają lakierowanie zębów w celu zmniejszenia nadwrażliwości zębów i ograniczenia odkładania się kamienia nazębnego
Następne etapy leczenia zależą od postaci i stopnia zaawansowania choroby przyzębia, w każdym przypadku dobierane są indywidualnie. Nasze działania mają na celu ratowanie zębów z zaawansowanym procesem chorobowym. Stosujemy wiele metod, miedzy innymi:
- szynujemy rozchwiane zęby,
- wykonujemy zabiegi chirurgiczne
- przeprowadzamy korektę wędzideł warg, języka
- wdrażamy leczenie ortodontyczne, protetyczne…
Końcowy etap leczenia to przede wszystkim utrzymanie osiągniętych efektów. Parodontozę można wyleczyć, ale jej leczenie wymaga cierpliwości i zaangażowania zarówno ze strony lekarza jak i pacjenta. Wymagane są systematyczne wizyty kontrolne, wypełnianie zaleceń lekarskich, utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej, ale przede wszystkim samokontrola i obowiązkowość pacjenta.
3 Dlaczego leczenie periodontologiczne wymaga czasem leczenia chirurgicznego?
Leczenie zaawansowanych postaci parodontozy metodami zachowawczymi często nie jest wystarczające. Dlatego też nieodzownym staje się zastosowanie metod chirurgicznych, które polega nie tylko na zlikwidowaniu stanu zapalnego wokół zębów, ale także na odtworzeniu zniszczonych tkanek – zabiegi sterowanej regeneracji tkanek (GTR) z użyciem najnowocześniejszych technik i biomateriałów. W naszej praktyce zabiegi te są jak najmniej inwazyjne i bezbolesne, dzięki możliwości zastosowania nowoczesnego sprzętu takiego jak laser erbowo-yagowy i mikroskop operacyjny.